Skip to content

1369 Vincenzo DriveToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 7, 2012

Property Information

Block413.04
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage5,460
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,000
29%
Improvement Value:$814,500
71%
Total Assessment$1,141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,798+5.3%
2024$19,759+12.8%
2023$17,516+0.4%
2022$17,439+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 15407, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5383, Page 719

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4844, Page 277