Skip to content

1391 Vincenzo DriveToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jan 4, 2002

Property Information

Block413.04
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,736
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
33%
Improvement Value:$665,200
67%
Total Assessment$990,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,041+5.3%
2024$17,140+13.8%
2023$15,058+0.4%
2022$14,992+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 10680, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5624, Page 944