Skip to content

1388 Cabernet CourtToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block413.04
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,885
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,600
30%
Improvement Value:$762,600
70%
Total Assessment$1,093,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,918+5.3%
2024$18,923+6.4%
2023$17,793+0.4%
2022$17,715+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft4,885DeedBook 17328, Page 349Recorded12/12/2018

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft3,949DeedBook 15678, Page 675Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5618, Page 742