Skip to content

1374 Cabernet CourtToms River, NJ 08753

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block413.04
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2B4G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage6,359
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
25%
Improvement Value:$996,200
75%
Total Assessment$1,321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,861+5.3%
2024$22,669+3.8%
2023$21,835+0.4%
2022$21,739+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,000
Sq Ft6,359DeedBook 20265, Page 1005Recorded1/23/2026

Property Sale

Sale
$1,750,000
Sq Ft6,359DeedBook 20196, Page 950Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 5751, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4606, Page 452