Skip to content

1468 Lafite CourtToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block413.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,626
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
33%
Improvement Value:$656,400
67%
Total Assessment$981,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,888+5.3%
2024$16,995+11.5%
2023$15,238+0.4%
2022$15,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000
Sq Ft4,626DeedBook 18564, Page 1634Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft4,626DeedBook 16024, Page 1888Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 12480, Page 1465

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10741, Page 1064

Property Sale

Sale
$593,850
DeedBook 10608, Page 1158

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10211, Page 87

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5682, Page 814

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5638, Page 252

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4623, Page 484