Skip to content

1391 Cabernet CourtToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$1,167,500
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block413.04
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage6,959
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,600
27%
Improvement Value:$875,700
73%
Total Assessment$1,202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,906+5.3%
2024$20,812-1.3%
2023$21,081+0.4%
2022$20,988+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,167,500
Sq Ft6,959DeedBook 18434, Page 1948Recorded4/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2000