Skip to content

1577 Country Club LaneToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block413
Lot10.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,334
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
39%
Improvement Value:$455,200
61%
Total Assessment$741,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,508+5.3%
2024$12,834+8.8%
2023$11,793+0.4%
2022$11,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft3,334DeedBook 19196, Page 163Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5276, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1995