Skip to content

1573 Country Club LaneToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block413
Lot10.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,670
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,400
38%
Improvement Value:$459,600
62%
Total Assessment$745,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,574+5.3%
2024$12,896+8.3%
2023$11,903+0.4%
2022$11,851+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft3,670DeedBook 19033, Page 503Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft3,670DeedBook 16746, Page 938Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 13238, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5605, Page 219

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5227, Page 710