Skip to content

1535 Whitty Pine CourtToms River, NJ 08753

Built 2012

Last Sale Price
$845,350
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block413
Lot13.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,913
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
37%
Improvement Value:$501,800
63%
Total Assessment$794,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,481+5.3%
2024$13,758+10.4%
2023$12,468+0.4%
2022$12,413+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,350
Sq Ft2,913DeedBook 19160, Page 1530Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$583,100
DeedBook 15249, Page 1504

Property Built

Built

Year Built: 2012