Skip to content

1528 Whitty Pine CourtToms River, NJ 08753

Built 2011

Last Sale Price
$999,018
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block413
Lot13.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,433
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,000
38%
Improvement Value:$527,800
62%
Total Assessment$848,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,465+7.1%
2024$14,443+8.7%
2023$13,282+0.5%
2022$13,222+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$999,018
Sq Ft3,433DeedBook 19239, Page 1244Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$579,900
DeedBook 14954, Page 1061

Property Built

Built

Year Built: 2011