Skip to content

1540 Blue Spruce CourtToms River, NJ 08755

Built 2011

Last Sale Price
$634,625
Last Sale Date
Mar 3, 2011

Property Information

Block413
Lot13.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,927
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
38%
Improvement Value:$553,500
62%
Total Assessment$892,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,261+5.3%
2024$15,449+7.7%
2023$14,341+0.4%
2022$14,278+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$634,625
DeedBook 14854, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 2011