Skip to content

1374 Vincenzo DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block413
Lot17.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage5,002
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,800
33%
Improvement Value:$684,800
67%
Total Assessment$1,024,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,668+5.3%
2024$17,736+11.4%
2023$15,925+0.4%
2022$15,855+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft5,002DeedBook 18642, Page 1750Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 5312, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4606, Page 436