Skip to content

1390 Vincenzo DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$1,310,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block413
Lot17.22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,247
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
36%
Improvement Value:$578,100
64%
Total Assessment$903,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,454+5.3%
2024$15,633+8.4%
2023$14,426+0.4%
2022$14,362+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,310,000
Sq Ft4,247DeedBook 19264, Page 575Recorded12/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1995