Skip to content

1406 Vincenzo DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$875,101
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block413
Lot17.26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,876
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
33%
Improvement Value:$657,000
67%
Total Assessment$982,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,892+5.3%
2024$16,998+6.9%
2023$15,907+0.4%
2022$15,837+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$875,101
Sq Ft4,876DeedBook 17811, Page 1347Recorded3/5/2020

Property Sale

Sale
$888,000
DeedBook 13487, Page 1550

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 11797, Page 646

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 10158, Page 1649

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5719, Page 805