Skip to content

101 Golf View BlvdToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block413
Lot21.02
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
45%
Improvement Value:$211,800
55%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956+5.3%
2024$6,609+1.5%
2023$6,510+4.5%
2022$6,231+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 17729, Page 1251

Property Built

Built

Year Built: 2000