Skip to content

108 Golf View BlvdToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block413
Lot21.02
QualifierC0108
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,835
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
43%
Improvement Value:$227,200
57%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+5.3%
2024$6,876-2.4%
2023$7,047+0.4%
2022$7,016+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14923, Page 1368

Property Built

Built

Year Built: 2001