Skip to content

110 Golf View BlvdToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$179,385
Last Sale Date
May 21, 2001

Property Information

Block413
Lot21.02
QualifierC0110
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,835
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
41%
Improvement Value:$239,700
59%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+5.3%
2024$7,092-0.9%
2023$7,157+0.4%
2022$7,125+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,385
DeedBook 10418, Page 1169

Property Built

Built

Year Built: 2001