Skip to content

129 Golf View BlvdToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block413
Lot21.02
QualifierC0129
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,835
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
45%
Improvement Value:$207,800
55%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,884+5.3%
2024$6,540+0.3%
2023$6,522+0.4%
2022$6,494+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 15014, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 2000