Skip to content

1648 Craig RoadToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 16, 1996

Property Information

Block413
Lot58.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,862
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
32%
Improvement Value:$573,800
68%
Total Assessment$844,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,389+5.3%
2024$14,620+8.7%
2023$13,452+0.4%
2022$13,393+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5429, Page 858