Skip to content

1587 Greenleaf CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$261,990
Last Sale Date
Aug 16, 1995

Property Information

Block413
Lot58.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,368
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,600
40%
Improvement Value:$464,300
60%
Total Assessment$773,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,100+5.3%
2024$13,396+7.7%
2023$12,435+0.4%
2022$12,380+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$261,990
DeedBook 5294, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1995