Skip to content

904 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block414.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,320
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
26%
Improvement Value:$240,200
74%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+5.2%
2024$5,647+10.2%
2023$5,123+0.4%
2022$5,100+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 16710, Page 1784Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12914, Page 1895

Property Built

Built

Year Built: 1963