Skip to content

907 Alden DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block414.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,620
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
25%
Improvement Value:$278,100
75%
Total Assessment$369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+5.2%
2024$6,389+9.4%
2023$5,842+0.4%
2022$5,816+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
Sq Ft1,620DeedBook 17691, Page 1101Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 16551, Page 88Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 10927, Page 613

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971