Skip to content

915 Bow RoadToms River, NJ 08753

Built 1971
Other Exempt

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block414.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,654
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
20%
Improvement Value:$363,400
80%
Total Assessment$456,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,643+0.4%
2022$7,609+4.5%
2021$7,280+1.4%
2020$7,182+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft2,654DeedBook 17675, Page 1026Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,654DeedBook 15972, Page 507Recorded12/29/2014

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5003, Page 844

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4377, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1971