Skip to content

924 Bow RoadToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Dec 20, 1988

Property Information

Block414.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,440
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
26%
Improvement Value:$269,700
74%
Total Assessment$363,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,623+5.2%
2024$6,296+12.9%
2023$5,576+0.4%
2022$5,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4723, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1970