Skip to content

944 Alden DriveToms River, NJ 08753

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block414.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,938
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
24%
Improvement Value:$270,500
76%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,336+0.4%
2022$5,312+4.5%
2021$5,082+1.4%
2020$5,014+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,938DeedBook 19134, Page 1848Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5084, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1970