Skip to content

747 Ryan RunToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 23, 1993

Property Information

Block414
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,491
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
32%
Improvement Value:$360,100
68%
Total Assessment$530,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,653+5.2%
2024$9,176+0.3%
2023$9,151+0.4%
2022$9,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5092, Page 977

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4265, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1984