Skip to content

739 Ryan RunToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block414
Lot11.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,150
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
31%
Improvement Value:$364,400
69%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+9.9%
2024$8,686+9.6%
2023$7,926+0.4%
2022$7,891+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 15614, Page 1276Recorded8/15/2013

Property Sale

Sale
$145,100
DeedBook 4354, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1985