Skip to content

723 Ryan RunToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$455,261
Last Sale Date
Aug 20, 2012

Property Information

Block414
Lot11.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,300
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
29%
Improvement Value:$396,800
71%
Total Assessment$560,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+5.2%
2024$9,707+7.6%
2023$9,021+0.4%
2022$8,981+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,261
DeedBook 15294, Page 1839

Property Sale

Sale
$451,500
DeedBook 14725, Page 356

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4682, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1985