Skip to content

720 Ryan RunToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$829,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block414
Lot11.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,494
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
24%
Improvement Value:$589,000
76%
Total Assessment$780,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,204+5.9%
2024$13,415-3.6%
2023$13,920+0.4%
2022$13,859+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$829,000
Sq Ft4,494DeedBook 19497, Page 1665Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$306,735
DeedBook 4453, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1986