Skip to content

724 Ryan RunToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block414
Lot11.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,351
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
24%
Improvement Value:$541,600
76%
Total Assessment$712,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,976+6.0%
2024$12,238-5.2%
2023$12,906+0.0%
2022$12,906+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft3,351DeedBook 18154, Page 379Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,351DeedBook 16465, Page 1928Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 4968, Page 78

Property Sale

Sale
$175,200
DeedBook 4323, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1985