Skip to content

958 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2005

Property Information

Block414
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,148
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
58%
Improvement Value:$116,100
42%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,082+5.2%
2024$4,831+11.4%
2023$4,339+0.4%
2022$4,320+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10687, Page 1843

Property Built

Built

Year Built: 1920