Skip to content

751 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block414
Lot12.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,774
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
30%
Improvement Value:$398,100
70%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,418+5.2%
2024$9,903+1.7%
2023$9,742+0.4%
2022$9,699+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft2,774DeedBook 20228, Page 858Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5603, Page 649

Property Sale

Sale
$274,216
DeedBook 4668, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1987