Skip to content

755 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$230,600
Last Sale Date
Jun 29, 1999

Property Information

Block414
Lot12.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,979
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
28%
Improvement Value:$457,500
72%
Total Assessment$638,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,627+5.2%
2024$11,052+7.2%
2023$10,313+0.4%
2022$10,268+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,600
DeedBook 5715, Page 453

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 4586, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1987