Skip to content

799 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block414
Lot12.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,478
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
30%
Improvement Value:$400,900
70%
Total Assessment$575,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,487+5.2%
2024$9,969+4.7%
2023$9,524+0.4%
2022$9,482+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 12700, Page 138

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 10473, Page 1284

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4628, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1987