Skip to content

802 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block414
Lot12.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,900
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
28%
Improvement Value:$438,400
72%
Total Assessment$607,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,013+5.2%
2024$10,469+2.5%
2023$10,213+0.4%
2022$10,168+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,900DeedBook 19665, Page 602Recorded4/24/2024

Property Sale

Sale
$698,000
Sq Ft2,900DeedBook 19222, Page 102Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 11467, Page 991

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 10510, Page 837

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5554, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1987