Skip to content

798 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block414
Lot12.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,530
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
29%
Improvement Value:$418,400
71%
Total Assessment$590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,751+5.2%
2024$10,220+4.1%
2023$9,820+0.4%
2022$9,776+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 10514, Page 836

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4668, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1988