Skip to content

794 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Nov 13, 1992

Property Information

Block414
Lot12.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,453
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
28%
Improvement Value:$411,200
72%
Total Assessment$571,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+5.2%
2024$9,887+9.1%
2023$9,063+0.4%
2022$9,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5022, Page 14

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4901, Page 73

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 4604, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1986