Skip to content

766 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 14, 2006

Property Information

Block414
Lot12.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,482
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
25%
Improvement Value:$503,700
75%
Total Assessment$667,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,159+5.2%
2024$11,558+7.6%
2023$10,746+0.4%
2022$10,699+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 13090, Page 1641

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 11730, Page 130

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4895, Page 506

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 4680, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1987