Skip to content

762 High Meadow DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block414
Lot12.22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,801
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
30%
Improvement Value:$454,600
70%
Total Assessment$649,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,829+5.2%
2024$11,245+7.0%
2023$10,511+0.4%
2022$10,465+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,801DeedBook 18715, Page 1864Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5591, Page 205

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4609, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1987