Skip to content

718 Bernice CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block414
Lot29.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,079
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
29%
Improvement Value:$430,900
71%
Total Assessment$607,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,070+5.2%
2024$10,523+11.1%
2023$9,474+0.4%
2022$9,432+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 15077, Page 1424

Property Sale

Sale
$301,400
DeedBook 4643, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1988