Skip to content

1128 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block414
Lot4.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,742
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
33%
Improvement Value:$359,900
67%
Total Assessment$540,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,850+9.1%
2024$9,025+10.2%
2023$8,191-23.9%
2022$10,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,742DeedBook 17580, Page 613Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 15504, Page 411

Property Sale

Sale
$303,775
DeedBook 11520, Page 1873

Property Built

Built

Year Built: 2003