Skip to content

1009 Samantha WayToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jan 24, 2024

Property Information

Block414
Lot54.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,690
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
26%
Improvement Value:$461,900
74%
Total Assessment$620,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,074+5.2%
2024$10,526+6.4%
2023$9,897+0.4%
2022$9,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,690DeedBook 19598, Page 382Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 10170, Page 1394

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4736, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1989