Skip to content

1022 Samantha WayToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block414
Lot54.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,701
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
25%
Improvement Value:$477,800
75%
Total Assessment$639,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,651+5.2%
2024$11,075+6.6%
2023$10,393+0.4%
2022$10,348+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,701DeedBook 19582, Page 1571Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 15040, Page 1022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5137, Page 610

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4746, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1989