Skip to content

1113 Frontage RoadToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block417
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,256
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
27%
Improvement Value:$302,400
73%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+5.2%
2024$7,191+17.8%
2023$6,105+0.4%
2022$6,078+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4043, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1981