Skip to content

1153 Laurel DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$301,342
Last Sale Date
Jul 20, 2019

Property Information

Block417
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,810
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
29%
Improvement Value:$283,900
71%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,282+5.2%
2024$6,922+20.9%
2023$5,724+0.4%
2022$5,699+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$301,342
Sq Ft1,810DeedBook 17565, Page 512Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13903, Page 1947

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4005, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1981