Skip to content

1808 Shore BlvdToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block418
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
33%
Improvement Value:$170,000
67%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,625+5.2%
2024$4,397-6.1%
2023$4,682+0.4%
2022$4,661+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,584DeedBook 20077, Page 1733Recorded7/21/2025

Property Sale

Sale
$181,600
DeedBook 14899, Page 1662

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10990, Page 40

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 10212, Page 448

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971