Skip to content

1184 Wake Forest DriveToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Date
Jun 3, 1996

Property Information

Block422
Lot181.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,200
62%
Improvement Value:$173,600
38%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+5.4%
2024$7,588+4.3%
2023$7,275+0.4%
2022$7,243+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5376, Page 183