Skip to content

1624 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block423
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,890
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
25%
Improvement Value:$334,000
75%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,103+5.2%
2024$7,703+25.2%
2023$6,152+0.4%
2022$6,125+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 16870, Page 134Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 16496, Page 1325Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 13852, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 2001