Skip to content

1117 Kenton DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block426
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,720
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$224,000
70%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+5.2%
2024$5,539+3.5%
2023$5,351+0.4%
2022$5,327+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5069, Page 169

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 3688, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1971