Skip to content

1146 Sylvan DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
Apr 28, 1975

Property Information

Block432
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,249
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
31%
Improvement Value:$268,600
69%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,131+5.2%
2024$6,779-2.0%
2023$6,919+0.4%
2022$6,888+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook NaN, Page NaN